Autor: Gordana Turković, bacc. physioth.
Visoko rizična trudnoća identificirana je kao stanje gdje faktori majke ili fetusa mogu negativno utjecati na sam ishod trudnoće. Sustav za identifikaciju ovih rizičnih čimbenika mnogo je puta pomogao u izbjegavanju nepovoljnih ishoda. Neki čimbenici, kao što su dijabetes, Rh imunizacije, već postojeći srčani problemi, kronične bolesti, invalidnosti ili trudnoća suviše mladih trudnica može se identificirati prije začeća i tijekom prvog tromjesečja, a kontrolom tih faktora rizika smanjuje se mortalitet i morbiditet majke i djeteta. No, u drugim slučajevima, rizični čimbenici mogu se razviti kao napredak trudnoće, kao što su problemi vezani uz višeplodnu trudnoću, preeklampsije i hipertenzije.
Opći razlozi visokorizičnih trudnoća
Postoje mnoge kategorije trudnoća koje spadaju u definicije širokog spektra visokog rizika od strane porodničara. Mnoge pacijentice imaju bolesti ili poteškoće koje ih stavljaju u rizičnu skupinu na samom početku, dok druge pacijentice započinju s normalnom trudnoćom u čijem toku razviju rizične čimbenike koji ugrožavaju mogući uspjeh trudnoće. Ovdje ćemo razmotriti fizioterapijsku skrb o ženama čije su trudnoće visokog rizika nastalog za vrijeme same trudnoće, jedinstveni aspekti trudnoća vrlo mladih djevojaka i žena koje su trudne a ujedno su i osobe s invaliditetom ili boluju od kroničnih bolesti.
Opstetričar ili babica određuju razinu aktivnosti za rizičnu pacijenticu a fizioterapeut može pomoći pacijentici na način da ju nauči kako da živi unutar tih ograničenja. Mirovanje je propisana za 18,2% visoko-rizičnih trudnica. Razlozi za mirovanje su: prijevremeni porod, prerane rupture membrana, poremećaji vezani uz plodnu vodu, placentne abnormalnosti, trudnoće sa hipertenzijama , plućni edem, kardiomiopatija i višeplodna trudnoća.
Ograničenja aktivnosti će produžiti trudnoću i smanjiti rizik za majku i fetus.
Klasifikacije ograničenja u krevetu su navedeni u tablici.
Uloga fizikalne terapije u visoko rizičnim trudnoćama
Fizioterapeutska uloga u tretmanu visoko rizičnih žena je da ju procijeni unutar njezinih ograničenja, propiše određene vježbe ili pozicije, osigurati joj da može završiti svoj režim bez opasnosti za sebe, fetus ili trudnoću. Fizioterapeut joj može dati podršku u kriznim situacijama, uputiti ju u tehnike smanjenja stresa, ponuditi joj razumijevanje obitelji oko njezinih ograničenja, kreativne uzorke strategija suočavanja sa stresom kao i samu podršku.
Visoko rizične pacijentice na ograničenjima će biti u bolnici ili kod kuće. Zbog mnogih ograničenja koja se mogu postaviti visoko rizičnim trudnicama, fizioterapeut može biti odličan pomagač ženama pri prilagodbama, udobnosti i uspješnom ishodu trudnoće.
Fizioterapeut procjenjuje trudnicu u mirovanju s više ograničenja / kontraindikacija od obične trudnice.
Kontraindikacije
Treba izbjeći:
- Pozicije koje uključuju abdominalne kompresije od sredine do kraja trudnoće
- Pozicije koje se održavaju u ležećem položaju duže od 3 minute nakon četvrtog mjeseca trudnoće.
- Pozicije u kojima je stražnjica položena više od prsa.
- Pozicije koje naprežu dno zdjelice i trbušne mišiće.
- Pozicije koje potiču snažno istezanje adduktora zgloba kuka.
- Pozicije koje uključuju brze i nekontrolirane pokrete odskakanja ili ljuljanja.
- Pozicije inverzije.
- Korištenje topline dubokog modaliteta ili električne stimulacije.
Često je odmor najbolji razlog sprječavanja prijevremenog poroda. Kontrakcije maternice mogu krenuti kod previše uspravnih aktivnosti, valjanja ili prilikom sjedenja s previše trbušne kontrakcije. Procjena mora biti individualna, po mjeri žene i njezinih ograničenja. Sve informacije koje su nam potrebne za procjenu moguće je dobiti dok je trudnica u ležećem položaju na boku.
Mirovanje može smiriti nuspojave aktivnosti maternice, ali istovremeno usporiti protok krvi do ekstremiteta, što povećava rizik od duboke venske tromboze i atrofije mišića.
Ciljevi fizikalne terapije za majke u mirovanju uključuju:
- Smanjiti rizik od tromboze
- Ublažiti fiziološki efekt strogog mirovanja
- Održavati protok krvi kroz maternicu
- Poboljšati posturu
- Podučiti trudnicu biomehanici tijela
- Podučiti trudnicu kako odabrati udoban položaj
- Podučiti trudnicu relaksirajućim tehnikama
- Izbjegavanje povećanja intraabdominalnog tlaka
- Izbjegavanje pojačanih abdominalnih kontrakcija
- Procjena potpore
- Očuvanje energije
- Poboljšanje tonusa
- Povećanje dobrog osjećanja
- Suradnja sa ostalim zdravstvenim djelatnicima (npr. nutricionista, psihologa)
- Objasniti važnost vježbanja nakon poroda
Uzorak vježbi za visoko rizične trudnice nalazi se u tablicama.
Pozicioniranje
Zbog mnogo sati provedenih u krevetu u ležećem položaju na boku, korištenje potpore od ključne je važnosti za udobnost visoko rizične majke. Ležanje na lijevom boku se preporučuje radi izbjegavanja pritiska na mjestu vena Cave. To uključuje dva jastuka između koljena radi održavanja ravnine između kuka, koljena i stopala, zatim jedan jastuk ispod trbuha, kako bi kralježnica bila u pravilnom položaju s podrškom prema glavi, tako da majka može čitati, gledati TV ili razgovarati bez naprezanja vrata. Također je moguće i ležanje na desnom boku uz istu potporu jastuka kao i pri ležanju na lijevom boku.
Visoko rizična majka prolazi kroz četiri faze na putu do uspješnog majčinstva. Prvo ona mora prihvatiti status visokog rizika, onda prihvatiti neizvjesnost trudnoće, a zatim prilagoditi se mogućnosti gubitka i konačno priprema za majčinstvo.
Ono može biti potrebno kao i/ili kod žena koje imaju veliki rectus diastasis, kada treba nositi potporni steznik za trbuh, tako da se ona može saviti bez da koristi trbušne mišiće. Ovakva će joj potpora biti od pomoći u vidu smanjenja opterećenja na maternicu te smanjenja mogućnosti pokretanja uterine kontrakcije.